Úvod > Projekty > 50 let není handicap > Projekt pomáhá najít práci lidem nad padesát let

Projekt pomáhá najít práci lidem nad padesát let

 

Stále mám co nabídnout je projekt, který pomáhá málo kvalifikovaným lidem nad padesát let věku uplatnit se na trhu práce.

Třebíč - Jde většinou o lidi, kteří velkou část života pracovali v JZD, Bopu či jiném podniku. Od té doby, co zanikl, střídali různá zaměstnání a nyní jsou bez práce. Jim má pomoci nový projekt s názvem Stále máme co nabídnout, který se od května rozběhl v Třebíči.
Je zaměřený na pomoc s hledáním pracovního uplatnění, rekvalifikaci a individuální poradenství lidem nad 50 let, "řekl Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden, která s Občanskou poradnou Třebíč projekt realizuje.
Přestože součástí projektu jsou také rekvalifikační kurzy, není jeho cílem lidi vzdělávat, ale skutečně jim pomoci najít práci. ,,Nejde o vzdělávací projekt. Naším cílem je dostat lidi zpět na trh práce. Mezi konkrétními cíli projektu je i pomoci najít práci alespoň čtrnácti z nich, "vysvětlila koordinátorka projektu a ředitelka Občanské poradny v Třebíči Hana Chloupková.

Motivovat se snaží i zaměstnavatele. ,,Jednáme s nimi, aby pamatovali i na tuto skupinu. V rámci projektu jsou také připraveny peníze na příspěvek pro zaměstnavatele na mzdu pro účastníka projektu, " dodala Chloupková.
Přestože projekt se již rozběhl, mohou se lidé stále zapojovat. Od 17. Září začne první běh vzdělávacího kurzu základů práce na počítačích. Druhý se chystá na jaro. Na to bude navazovat kurz pracovníka v sociálních službách. Pokud by ovšem chtěl někdo projít pouze bilančním testem, může bezplatně kdykoli do dubna 2014, kdy projekt končí. Bilanční diagnostika je testování lidí k tomu jaké mají zkušenosti, k čemu mají předpoklady a co by dělat chtěli. Může jim pomoci nasměrovat ke správné práci.
Počítač je nutnost - Spousta lidí z této skupiny neumí pracovat s počítačem. ,,I když někde děláte uklízečku, musíte například vytvořit výkaz práce v excelu a spousta lidí se toho bojí," vysvětlila Chaloupková, proč je jedním z kurzů práce s počítačem.
Tím druhým bude vzdělávací kurz pracovníka sociální péče pro obslužnou péči. ,,Trend je v České republice takový, že péče o zdravotně postižené či jiným potřebným by se měla poskytovat v domácím prostředí. Je to levnější a i řada lidí z vesnic chce zůstávat doma. Myslím si, že i v budoucnu bude tento obor potřebný. Navíc lidé, se kterými jsme se bavili, tak říkali, že přesně vědí do čeho jdou. Protože historicky jsou zvyklí, že doma dochovali svoje rodiče. Vědí, co to znamená péče o tyto staré lidi. Mají s tím praktickou zkušenost," zmínila Chloupková.

V občanské poradně pomohou i s napsáním životopisu či motivačního dopisu a s přípravou na konkrétní pohovor. Nutné je pouze se předem objednat.
,,Většina lidí ví, že mají psát životopis strukturovaně, ale neměli by se bát napsat i svoje koníčky, zájmy a zkušenosti," řekla odborná poradkyně Kateřina Kosmáková.
Projekt trvá od letošního dubna do května 2014 a je financován z Evropského sociálního fondu.

Třebíčský deník, sobota 8. září 2012
František Vondrák

© 2010 Asociace občanských poraden . aop@obcanskeporadny.cz