Vánoce strůjcem dluhů

O Vánocích se tradičně najde mnoho lidí, které půjčování peněz na dárky zavede do dluhové pasti. Tito lidé mohou využít služeb projektu Dluhové poradenství, který funguje díky spolupráci ČSOB, Poštovní spořitelny a Asociace občanských poraden (AOP).

Specializované poradny i během letošních vánočních svátků řešily zvýšený zájem lidí o pomoc se zadlužováním, pořádaly se navíc preventivní semináře pro veřejnost.

Opět se ukázalo, že projekt má smysl, na specializované poradny se o Vánocích obracelo mnoho lidí se žádostí o pomoc. Našim cílem je ale také občany vzdělávat a zabránit jim už předem spadnout do víru dluhů," okomentovala projekt manažerku pro společenskou odpovědnost ČSOB Pavlína Folovská. Nápor zadlužených lidí dokazují i statistiky. Podle nich vykázalo čtrnáct poraden, které se projektu účastní, v období od září do listopadu 2008 celkem 572 konzultací v oblasti dluhové problematiky.

+

Ačkoli roste počet seminářů (54 v loňském roce) i zúčastněných lidí (průměrně 17), je projekt teprve na začátku. Ondřej Kotáb, který projekt řídí, k pořádání seminářů v předvánočním čase říká: „Jsme si vědomi toho, že semináře přitáhnou hlavně zodpovědné občany, kteří myslí na možné následky přehnaného vánočního nakupování. Našim cílem je zlomit společenský trend, kdy předlužování je tzv. v módě. Jedná se o běh na dlouhou trať, při kterém každý seminář může v delší časové perspektivě někomu pomoci."

+

Vánoční dluhy? Řešení až na jaře
Poradny se v na začátku roku 2009 už pomalu chystají na nápor lidí, které dožene zadlužování z Vánoc. „Ač klienty odrazujeme od rizikového zadlužování, domníváme se, že rok 2009 budeme také v důsledku finanční krize řešit minimálně stejný počet případů. O to více musíme investovat do prevence, a to nejen formou pořádání seminářů, ale především v dlouhodobé práci s našimi klienty, která nekončí jejich odchodem z poradny, " nabídla svůj pohled do blízké budoucnosti Lena Tomšů, vedoucí poradny na Praze 3.

+

Podle zkušeností z minulého roku se dá očekávat, že lidé zadlužení z Vánoc začnou vyhledávat poradenskou pomoc s počátkem jara. V roce 2008 narostly návštěvy poraden za účelem řešení dluhů v březnu a dubna až o čtvrtinu. Nejčastěji se podle statistik poraden lidé zadlužují kvůli zbytečným věcem - novým televizorům, DVD přehrávačům, WiFi soupravám, mobilním telefonům atd.+

Projekt Dluhové poradenství započal na podzim roku 2007 a jeho realizace je umožněna díky laskavé podpoře ČSOB, Poštovní spořitelny a Magistrátu hl. města Prahy. Partnerem projektu je Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Vaše dotazy zodpoví: Přemysl Houda, PR projektu, tel: 773 509 568