Tisková zpráva Asociace občanských poraden: S ministryní Alenou Schillerovou o dopadech koronaviru na klienty občanských poraden a dalších neziskových organizací

Poznatky, zkušenosti a aktuální problémy způsobené epidemií nemoci COVID-19 byly 1. června tématem schůzky ministryně financí Aleny Schillerové se zástupci neziskového sektoru. S paní ministryni debatovali zástupci organizací, které poskytují různé druhy dluhového, sociálně právního či spotřebitelského poradenství nebo finančního vzdělávání. „Klienti sociálních služeb, jako jsou občanské poradny, se velmi často jen velmi obtížně orientují ve svých právech a povinnostech. Rychlé přijímání krizové legislativy a různých mimořádných opatření tento problém ještě znásobilo, říká Hynek Kalvoda, předseda výboru Asociace občanských poraden.

 Občanské poradny řešily v uplynulých týdnech řadu dotazů i praktických problémů s aplikací nejnovějších předpisů v oblasti bydlení, cestovního ruchu, exekučního a insolvenčního práva nebo zastavováním exekucí na daňový bonus na dítě. Poskytovaly též pomoc při vyjednávání odkladu splátek úvěrů a pomáhaly s vyjednáváním lepších podmínek u věřitelů. A zdaleka nešlo jen o legislativu nebo dluhy. Někteří klienti měli problém s pomalým rozhodováním úřadů nebo soudů, které potřebovali k dalšímu řešení své situace. Řada klientů podle Kalvody také dlouho čeká na výplatu ošetřovného, které chodí se zbytečným zpožděním.

Kromě dopadů epidemie se paní ministryně rovněž zajímala o poznatky z praxe po třech letech účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru. Z pohledu občanských poraden chybí jednotný nebankovní rejstřík, kde by všichni nebankovní poskytovatelé půjček byli povinni evidovat informace o úvěrech, spotřebitelích, platební morálce apod. Prověření úvěruschopnosti žadatele pak proběhne jen velmi formálně a úvěr je často poskytnut spotřebitelům, kteří jej nejsou schopni reálně splácet. „Paní ministryně nás na závěr požádala o zaslání dalších podnětů z naší praxe, což rádi v nejbližší době uděláme“, těší se na pokračování spolupráce s Ministerstvem financí Hynek Kalvoda.

AOP rovněž upozornila na problém s produktem investičního životního pojištění, kde podle řady rozhodnutí finančního arbitra i soudů účtují pojišťovny klientům neoprávněně poplatky, ať už ve formě nesjednaných počátečních a správních nákladů, nebo odkupních koeficientů. Problematiku odkupních koeficientů ve své dohledové výzvě z dubna letošního roku řešila i Česká národní banka a zakázala jejich vybírání do budoucnosti, nyní je potřeba řešit minulost.

 2. června 2020

 

Za AOP:

Hynek Kalvoda

Tel: 777  257 568

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

                                                                                                      Zdroj: Ministerstvo financí ČR