AOP doporučuje neuznávat při zkoumání úvěruschopnosti klientů některé příjmy z oblasti sociálních dávek
Na Ministerstvu financí o tom diskutovali zástupci AOP s ministryní Schillerovou a guvernérem Rusnokem.
Po více než třech letech účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru se 2. 9. 2020 na Ministerstvu financí konala další ze schůzek zástupců ministerstva a neziskových organizací, jejímž cílem tentokrát bylo zhodnotit fungování tohoto zákona v praxi. Kromě ministryně financí Aleny Schillerové a zástupců neziskového sektoru se jednání zúčastnil též Jiří Rusnok, guvernér ČNB, která podle zákona vykonává v oblasti spotřebitelských úvěrů dozorovou roli.
Zástupce Asociace občanských poraden (AOP) Hynek Kalvoda ocenil existenci Dohledových benchmarků, jejichž prostřednictvím ČNB seznamuje dohlížené subjekty s vybranými dohledovými poznatky a souvisejícími očekáváními dohledu, pokud jde o jednání dohlížených subjektů. V této souvislosti by AOP uvítalo Dohledový benchmark pro oblast mikropůjček v nebankovním sektoru. Jeho vydání by podle Kalvody mohlo zásadním způsobem přispět ke kultivaci prostředí ve prospěch klientů.
V oblasti regulace prostředí mikropůjček považuje AOP za důležité udržet kvalifikaci jednání žadatelů o půjčky v občanskoprávní rovině. „V praxi totiž často narážíme na snahu nebankovních poskytovatelů spotřebitelského úvěru kvalifikovat jejich jednání jako trestný čin úvěrového podvodu a tím je vystavovat šikaně, uvedl Kalvoda a doplnil: „V této souvislosti doporučujeme, aby při zkoumání úvěruschopnosti klienta nebylo možné do uznatelných příjmů zahrnout příjem pouze ze sociálních dávek. Omezí se tím zadlužování sociálně slabých.“
4. 9. 2020
Kontakt:
Hynek Kalvoda
předseda výboru Asociace občanských poraden
Sabinova 3
130 00 Praha 3
Tel. 777 257 568
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
zdroj: JUDr. Ing. Lenka Dupáková, Ph.D., náměstkyně pro řízení Sekce mezinárodní vztahy, Ministerstvo financí