Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997. Nyní AOP sdružuje 34 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 80 místech ČR, které ročně zodpoví přes 79 tisíc dotazů v 18 oblastech.

 

Občanské poradny nenahrazují služby advokátní kanceláře. Poradci jsou sociální pracovníci, nikoliv právníci. Informují o právní úpravě, ale nepodávají právní výklady. OP jsou poskytovatelem odborného sociálního poradenství podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Cílem OP je informovat občany o jejich právech a povinnostech, pomáhat jim zorientovat se v obtížných životních situacích a poskytovat podporu při jejich řešení.

Aktuality

TZ AOP ze dne 30.6.2022: Energetická chudoba už reálně zasáhla stovky tisíc lidí a bude hůř

Skokový nárůst cen energií, vysoké nedoplatky za energie, nové triky energošmejdů… Platit účty za energie je čím dál složitější, a stále více lidí proto vyhledává služby občanských poraden, aby se informovali o právech a povinnostech spotřebitelů. Pokud se naplní prognózy o dalším zvyšování cen, energetická chudoba ohrozí i střední třídu.

Číst dál

Zvuková nahrávka z konference Sociální práce a lidská práva

Zde si lze stáhnout audionahrávku z konference s názvem SOCIÁLNÍ PRÁCE A LIDSKÁ PRÁVA, kterou pořádal Výbor pro sociální politiku Senátu PČR ve spolupráci s Asociací občanských poraden a VŠZaSP sv. ALŽBĚTY dne 31. 5. 2022 od 9:00 hodin v Jednacím sále Senátu PČR.

Číst dál

Tisková zpráva AOP: Konference  upozornila na souvislosti mezi sociální prací a lidskými právy

Tisková zpráva AOP: Konference upozornila na souvislosti mezi sociální prací a lidskými právy

Respektování lidské důstojnosti a lidských práv v sociální práci, lidská práva očima klientů občanských poraden nebo etická dilemata sociálních pracovníků v oblasti lidských práv. To a řada dalších témat, ve kterých se problematika lidských práv promítá do sociální práce či sociálních služeb, bylo tématem konference  SOCIÁLNÍ PRÁCE A LIDSKÁ PRÁVA, která se 31. 5. 2022 uskutečnila v Senátu.

Číst dál

Odborné poradenství zdarma

Za poskytnuté poradenství v občanských poradnách nikdy neplatíte. Poradenství je ve všech 18 oblastech poskytováno zcela zdarma.

Pravidelně školení poradci

Pro naše poradce pravidelně pořádáme školení v aktuálních právních tématech. Poradci dále dostávají metodickou podporu v jednotlivých oblastech poradenství a informační materiály.

Anonymita a diskrétnost

Klienti mohou své problémové situace konzultovat s poradci anonymně a nemusí udávat jakékoliv osobní údaje. Pracovníci poradny jsou vždy vázáni mlčenlivostí.

Mapa poraden

Podporují nás