Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997. Nyní AOP sdružuje 34 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 80 místech ČR, které ročně zodpoví přes 79 tisíc dotazů v 18 oblastech.

 

Občanské poradny nenahrazují služby advokátní kanceláře. Poradci jsou sociální pracovníci, nikoliv právníci. Informují o právní úpravě, ale nepodávají právní výklady. OP jsou poskytovatelem odborného sociálního poradenství podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Cílem OP je informovat občany o jejich právech a povinnostech, pomáhat jim zorientovat se v obtížných životních situacích a poskytovat podporu při jejich řešení.

Aktuality

Tisková zpráva AOP: Občanské poradny bilancují další rok práce a upozorňují na systémové problémy

V minulém roce občanské poradny vyřídily celkem 71 448 dotazů. Za každým z nich se skrývá konkrétní lidský příběh ne vždy se šťastným koncem. Vyškolení poradci občanských poraden však vždy usilují o nalezení co možná nejlepšího řešení pro každého, kdo se na poradny obrátí. „Jsme jedna z nejširších sítí bezplatných poraden pro lidi v nouzi v České republice,“ říká předseda Asociace občanských poraden, Hynek Kalvoda.

Číst dál

Tisková zpráva AOP: Vyznat se ve smlouvách se vyplatí, kdo nezná svá práva, zaplatí. Občanské poradny radí klientům ve vztazích s dodavateli energií.

Manželé Novákovi (jméno jsme změnili) v minulosti uzavřeli prostřednictvím zprostředkovatele či spíše tzv. energošmejda, smlouvu na dodávky energií za nevýhodných podmínek a dosud se jim ji nepodařila ukončit. Dodavatel s nimi nekomunikuje, nevystavuje řádné vyúčtování služeb a pouze každý rok zasílá rozpis nových záloh, které každoročně navyšuje. V letošním roce došlo k dalšímu skokovému navýšení o sto procent. K tomu ještě vysoký nedoplatek za minulé období. Oba manželé pobírají starobní důchod a platby za energie jsou pro ně nyní již neúnosné.

Číst dál

Tisková zpráva AOP: Vláda vyzývá všechny, kteří se dostali do potíží v souvislosti s vysokými cenami za energie, aby si sehnali informace a požádali o pomoc

Více lidí ohrožených energetickou chudobou, změkčení podmínek pro čerpání mimořádné okamžité pomoci, zvýšení příspěvku na bydlení a jeho dostupnost pro více lidí. Úřady práce řeší nával žádostí o sociální dávky, které musí individuálně posuzovat, což se odráží v dlouhých čekacích lhůtách. Podle klientů občanských poraden není výjimkou, že záležitosti, které dříve vyřídili na počkání nebo v řádu dní, nyní trvají týdny nebo i měsíce.

Číst dál

Odborné poradenství zdarma

Za poskytnuté poradenství v občanských poradnách nikdy neplatíte. Poradenství je ve všech 18 oblastech poskytováno zcela zdarma.

Pravidelně školení poradci

Pro naše poradce pravidelně pořádáme školení v aktuálních právních tématech. Poradci dále dostávají metodickou podporu v jednotlivých oblastech poradenství a informační materiály.

Anonymita a diskrétnost

Klienti mohou své problémové situace konzultovat s poradci anonymně a nemusí udávat jakékoliv osobní údaje. Pracovníci poradny jsou vždy vázáni mlčenlivostí.

Mapa poraden

Podporují nás