Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997. Nyní AOP sdružuje 34 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 80 místech ČR, které ročně zodpoví přes 79 tisíc dotazů v 18 oblastech.

 

Občanské poradny nenahrazují služby advokátní kanceláře. Poradci jsou sociální pracovníci, nikoliv právníci. Informují o právní úpravě, ale nepodávají právní výklady. OP jsou poskytovatelem odborného sociálního poradenství podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Cílem OP je informovat občany o jejich právech a povinnostech, pomáhat jim zorientovat se v obtížných životních situacích a poskytovat podporu při jejich řešení.

Aktuality

Tisková zpráva AOP: S hledáním adekvátních sociálních služeb seniorům pomáhají občanské poradny. Problémem jsou nedostatečné kapacity, a to zejména v obecních zařízeních.

Na přijetí do domova pro seniory v zařízeních obcí, kde bývají pobyty o něco levnější, může senior čekat několik let. Míst je dlouhodobě nedostatek, a pokud si klient nemůže dovolit soukromé zařízení, nezbývá, než hledat náhradní řešení. Podle Hynka Kalvody, předsedy AOP, se na občanské poradny často obracejí rodinní příslušníci, kteří pečují o osobu seniorského věku a péči již s ohledem na zdravotní stav a náročnost přestávají zvládat. „Naším úkolem pak je vyhodnotit osobní i rodinnou situaci a s ohledem na finanční možnosti navrhnout vhodné řešení“, říká Kalvoda. 

Číst dál

Tisková zpráva AOP: Pomoc při krachu dodavatelů a růstu cen energií poskytují i občanské poradny

Lži, nátlak a výhrůžky, vnucování dalších produktů, to jsou jen některé z nekalých praktik tzv. elektrošmejdů, se kterými se na občanské poradny obracejí podvedení klienti už několik let. Nyní k tomu přibyly i potíže v souvislosti s úpadkem některých energetických společností. Zejména starší lidé se v nastalé situaci špatně orientují. Trápí je nejistota, o dodavateli poslední instance slyší poprvé, situaci nerozumí, a pokud nemají někoho, kdo by jim poradil, přicházejí do poradny, kde jim pracovníci vysvětlí, jak mají postupovat.

Číst dál

Tisková zpráva Asociace občanských poraden- Milostivé léto- šance pro dlužníky

  • Zákonem 286/ 2021 Sb., byla provedena novela exekučního řádu a občanského soudního řádu.
  • Tento zákon přináší jedinečnou a neopakovatelnou šanci dlužníkům, kteří mají tzv. veřejný dluh, kdy jim značná část takového dluhu může být prominuta v rámci „milostivého léta“.

Číst dál

Odborné poradenství zdarma

Za poskytnuté poradenství v občanských poradnách nikdy neplatíte. Poradenství je ve všech 18 oblastech poskytováno zcela zdarma.

Pravidelně školení poradci

Pro naše poradce pravidelně pořádáme školení v aktuálních právních tématech. Poradci dále dostávají metodickou podporu v jednotlivých oblastech poradenství a informační materiály.

Anonymita a diskrétnost

Klienti mohou své problémové situace konzultovat s poradci anonymně a nemusí udávat jakékoliv osobní údaje. Pracovníci poradny jsou vždy vázáni mlčenlivostí.

Mapa poraden

Podporují nás