Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997. Nyní AOP sdružuje 34 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 80 místech ČR, které ročně zodpoví přes 79 tisíc dotazů v 18 oblastech.

 

Občanské poradny nenahrazují služby advokátní kanceláře. Poradci jsou sociální pracovníci, nikoliv právníci. Informují o právní úpravě, ale nepodávají právní výklady. OP jsou poskytovatelem odborného sociálního poradenství podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Cílem OP je informovat občany o jejich právech a povinnostech, pomáhat jim zorientovat se v obtížných životních situacích a poskytovat podporu při jejich řešení.

Aktuality

Tisková zpráva Asociace občanských poraden- Milostivé léto- šance pro dlužníky

  • Zákonem 286/ 2021 Sb., byla provedena novela exekučního řádu a občanského soudního řádu.
  • Tento zákon přináší jedinečnou a neopakovatelnou šanci dlužníkům, kteří mají tzv. veřejný dluh, kdy jim značná část takového dluhu může být prominuta v rámci „milostivého léta“.

Číst dál

Tisková zpráva Asociace občanských poraden: Změna exekucí zůstává za očekáváním, na tahu je nyní Senát

„Je to jen malý krok, i když správným směrem“, říká o novele zákona, která upravuje exekuce, Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden a dodává: „Změny v exekucích nyní posoudí Senát a stále zbývá naděje, že do nich vloží alespoň dlouho očekávanou teritorialitu, aby exekuce jednoho dlužníka řešil jeden místně příslušný exekutor. Pokud by dlužníci nemuseli platit poplatky více exekutorům, na splacení dluhů by jim zůstalo víc peněz.“ 

Číst dál

Nakupování on-line zkouší během pandemie koronaviru řada nových zákazníků, kteří s ním doposud neměli žádné zkušenosti. Na internetu se množí „šmejdi“, na občanské poradny se obracejí jejich oběti.

Ani během pandemie koronaviru se občanské poradny nezavřely a dále nabízejí radu či pomoc těm, kdo si nejsou jisti svými právy a povinnostmi. „I když je všude cítit strach z nákazy, máme stále dost klientů, kteří potřebují poradit“, říká Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. Ani zdaleka se přitom nejedná jen o potíže s dluhy a bydlením. V době, kdy stále více lidí nakupuje po internetu, se množí problémy související s ochranou spotřebitele.

Číst dál

Odborné poradenství zdarma

Za poskytnuté poradenství v občanských poradnách nikdy neplatíte. Poradenství je ve všech 18 oblastech poskytováno zcela zdarma.

Pravidelně školení poradci

Pro naše poradce pravidelně pořádáme školení v aktuálních právních tématech. Poradci dále dostávají metodickou podporu v jednotlivých oblastech poradenství a informační materiály.

Anonymita a diskrétnost

Klienti mohou své problémové situace konzultovat s poradci anonymně a nemusí udávat jakékoliv osobní údaje. Pracovníci poradny jsou vždy vázáni mlčenlivostí.

Mapa poraden

Podporují nás