Skip to main content

Tisková zpráva Asociace občanských poraden: Změna exekucí zůstává za očekáváním, na tahu je nyní Senát

„Je to jen malý krok, i když správným směrem“, říká o novele zákona, která upravuje exekuce, Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden a dodává: „Změny v exekucích nyní posoudí Senát a stále zbývá naděje, že do nich vloží alespoň dlouho očekávanou teritorialitu, aby exekuce jednoho dlužníka řešil jeden místně příslušný exekutor. Pokud by dlužníci nemuseli platit poplatky více exekutorům, na splacení dluhů by jim zůstalo víc peněz.“ 

Občanské poradny opakovaně řeší se svými klienty problém velké vzdálenosti mezi exekutorem a dlužníkem. Dlužníci většinou nemají dostatek finančních prostředků na jízdu k exekutorovi a ztrácí tak možnost nahlížení do spisu u exekutorského úřadu a tím i kontrolu nad průběhem exekuce. Odmítnutím teritoriality sněmovna promarnila příležitost pro skutečnou systémovou změnu v exekucích.

Novela tak přináší pouze dílčí změny. Mezi ně patří zastavení dlouholetých exekucí, které jsou evidentně bezvýsledné, a je téměř postaveno najisto, že nepřinesou věřitelům žádný, ani nepatrný efekt pro snížení jejich ztráty. Zavádí se šestiletá lhůta, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let.

Dlužníkům vůči státu a dalším veřejným institucím by stačilo v exekuci splatit jistinu a uhradit 750 korun na náklady řízení. Budou se také zastavovat dlouhodobě bezvýsledné exekuce s jistinou do 1500 korun. Věřitelé získají část pohledávky zpět od státu ve formě daňové úlevy a exekutorům stát uhradí část výdajů spojených s vymáháním peněz.

Novela také částečně omezuje zabavování movitých věcí u důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit 1 500,- Kč až 6 000,- Kč v závislosti na výši příjmu. V případě jednorázového zaplacení dlužné jistiny veřejnoprávnímu věřiteli se odpustí dlužníkovi dluhy na příslušenství. Dále novela zavádí, že nejprve splátky poslouží na splácení jistiny a také to, že exekutoři budou muset nahrávat telefonické hovory týkající se exekučního řízení.

Podle Kalvody to ale nestačí: „Je třeba podniknout další kroky zejména v oblasti odměn exekutorům a větší transparentnosti exekučního řízení pro dlužníky. „Naši klienti často několik let hradí sjednané splátky, ale dluh se pro ně záhadným způsobem neumořuje. Komunikace s exekutory je obtížná a v současné době, kdy jsou omezeny provozy kanceláří, prakticky nemožná. Tím spíš zamrzí, pokud i tato příležitost ke změně, zůstane promarněna.“

 

28. dubna 2021

 

Kontakt:
Hynek Kalvoda
Asociace občanských poraden
130 00 Praha 3, Sabinova 3
Tel. 777 257 568
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.